راه اندازی کسب و کار آنلاینوبسایت

نکات کلیدی برای ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) – [آموزش]

حتما در طول روز ایمیل های گوناگونی را دریافت میکنید که برخی از آنها حس خوبی را به شما منتقل و حتی در مواردی شما را به خریدی وا میدارد. حال با توجه به این موارد شما خودتان بعنوان کارشناس وب در مورد اهمیت ایمیل مارکتینگ میتوانید به سوالات زیر قبل از خواندن این مقاله فکر کنید و پاسخ سوالات را در صورت امکان در جایی یادداشت کنید و در آخر این مقاله به پاسخهایی جدیدی که میدهید و پاسخ های ابتدایی نگاهی بیندازید یا بفهمید چه یک ایمیل چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

چرا ایمیل مارکتینگ این قدر مهم است؟
چه فوایدی دارد؟
در چه زمانی کاربرد دارد؟
چگونه یک ایمیل مناسب طراحی کنم؟
اگر به این سوالات پاسخ دادید حال از شما میخوام که بیایید تا نظرات موفق ترین برگزار کنندگان کمپین های ایمیل مارکتینگ در دنیارو هم بدونیم و جوابهای اونها رو هم بدونیم!

 • ایمیل مارکتینگ دقیقا چیست؟

اول از همه بخواییم بدونیم که ایمیل مارکتینگ چیه میتونیم اون رو به زبانی ساده بیان کنیم باید بگوییم که هر ایمیلی که محتوای آن به نحوی کالا یا خدمات شما را تبلیغ کند، یک تقاضا برای استخدام و جذب نیرو داشته باشد و یا هر حرکتی در راستای افزایش فروش شرکت تان داشته باشد می تواند در زمره ی ایمیل مارکتینگ قرار بگیرد.

هر زمان که خواستید اعتماد مشتریان تان و یا جلب توجه نسبت به برندتان را مدنظر داشته باشید می توانید بر روی ایمیل مارکتینگ حساب کنید!

 • ایمیل مارکتینگ چه فواید و کاربردهایی دارد؟


6 دلیل اصلی که ثابت می کند ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارتان مفید است را از زبان Comm100 بازگو می کنیم:

زمان و انرژی کم:

به نسبت سودی که برایتان دارد به تلاش و صرف زمان بسیار کمی نیاز دارد.
شخصی سازی: بر خلاف تلویزیون، تبلیغات چاپی و بسیاری از رسانه های دیگر، شما می توانید ایمیل تان را هر طوری که خواستید، با هر اندازه، شامل هر چیزی و به صورت شخصی سازی شده با هر مخاطبی طراحی و ارسال کنید.

تفکیک مخاطبان:

می توانید “مخاطبان یا مشتریان بالقوه” را از “مشتریان فعلی” به راحتی جدا کنید و برای هر کدام برنامه ای جداگانه داشته باشید!
مشتریان کنونی‌تان را وفادار کنید و مشتریان بالقوه را به خرید تشویق کنید.
آیا در تلوزیون یا بیلبورد می توانید این کار تفکیک را انجام دهید؟! مسلما نه!


فرکانس بالاتر در ارتباط با مخاطب:

ایمیل مارکتینگ، به دلیل این که زمان کمی میگیرد و طراحی آن راحت است می تواند تناوب ارتباط شما را با مشتری زیاد کند.
مثلا شما با روش های دیگر تبلیغاتی ممکن است بتوانید ماهی یکبار یا هر دو هفته یکبار (با صرف هزینه مالی و زمانی زیاد) با مشتریان و مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید، ولی در ایمیل مارکتینگ این کار را سریعتر، راحت تر و کم هزینه تر انجام می دهید.


اطلاع رسانی:

با ایمیل مارکتینگ می توانید یکی از مراحل مهم فروش یعنی ایجاد آگاهی را از محصول یا خدمات یا برندتان به وجود آورید.
پشتیبانی از مشتری: با ایمیل مارکتینگ می توانید وفاداری خود را به مشتری نشان بدهید، می توانید در قالب ایمیل، خدمات پشتیبانی خود را به مشتری ارائه دهید.

 • در چه زمانی از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

اینکه بتوانیم ارتباط خوبی با مشتریان و مخاطبانمان داشته باشیم یکی از مهمترین فاکتورهای یک کارشناس وب است ، حال در زیر سعی میکنیم به مواردی که بتوانید حس خوبی در دل مخاطبانتان ایجاد کنید و برند خودتون ( وبسایتتان ) رو در درون قلبشون قرار بدید رو ذکر میکنیم.

 • سالگرد ها، جشن ها و مناسبت ها (کریسمس، پیروزی تیم فوتبال در جام جهانی، تولد مشتری تان و…)
 • زمانی که یک جشنواره تخفیف دارید (ارسال کد تخفیف به مخاطب)
 • زمانی که محصول یا خدمات جدیدی دارید (به اطلاع مشتری برسانید)
 • زمانی که امکانات جدیدی را به درگاه های ارتباطی تان با مشتری اضافه کرده اید (مثلا یک امکان جدید به اپلیکیشن تان افزوده اید یا در وب سایت تان چت باکسی برای گفتگو و مشاوره دادن به مشتریان مهیا کرده اید)
 • زمانی که مقاله مهمی را در وب سایت تان درج کرده اید.
 • زمانی که احساس می کنید به منظور آموزش راجع به موضوع خاصی باید به مخاطبان تان اطلاع رسانی کنید. (ارسال PDF، ویدیو و…)
 • زمانی که موعد پرداخت مشتری فرارسیده و باید برای مثال قسط ماهیانه اش را بپردازد.
 • زمانی که قرار است در یک نمایشگاه، همایش یا سمینار شرکت یا برگزار کنید. (ارسال دعوت نامه به مخاطب)
 • و هر زمان دیگری که امکاناتی برای آسودگی بیشتر مشتریان تان و یا جذب مشتریان بالقوه فراهم کرده اید می توانید از ایمیل مارکتینگ برای خبر دادن آن به مشتری استفاده کنید.
 • 4- ده گام برای طراحی ایمیل
 • خب تا این جای کار تعریف و اهمیت ایمیل مارکتینگ و زمان مناسب برای انجام آن را خواندیم.
 • اما چگونه یک ایمیل مناسب بسازیم؟

حال برای اینکه بتونید یک ایمیل خیلی عالی بفرستید این 10 نکته کوتاه را رعایت کنید تا یک ایمیل موفق و به تعبیر Mailify ، “خوشمزه” را ارسال کنید:

 • عنوان: خیلی مختصر، مفید، مرتبط و بدون استفاده از کلماتی مانند سلام، روز به خیر و..!! ، یک عنوان برای ایمیل تان بنویسید.
 • لوگو: لوگوی برندتان را در بالای ایمیل قرار دهید.
 • شماره تماس: درگوشه راست بالای ایمیل، شماره تماس خود را قرار دهید.
 • زیر عنوان مناسب: برای این که مشتری از موضوع ایمیل اطلاع بیشتری پیدا کند (در انتخاب زیر عنوان خیلی دقت به خرج دهید)
 • شروع صحبت: همان ابتدا به مخاطب بگویید که چرا این ایمیل را برایش ارسال کرده اید.
 • متن و تصویر: استفاده از چه متن و چه تصویر نباید بیش از حد باشد؛ تعادل میان عکس و متن را رعایت کنید.
 • اطلاعات تکمیلی مورد نیاز: هر آن چه که مشتری باید بداند را بگویید (مثلا جزییات قرعه کشی تان یا جزییات صورت حساب مشتری)
 • مناسب تلفن همراه: دقت کنید که ممکن است که مخاطبتان با تلفن همراهش ایمیل شما را بخواند.
 • سعی کنید ایمیلی “واکنش گرا” یا “Responsive” طراحی کنید.
 • دکمه لغو عضویت یا unsubscribe: یک دکمه لغو عضویت در انتهای ایمیل برای مخاطبتان تدارک ببینید تا اگر تمایلی به دریافت ایمیل ندارند به راحتی بتوانند عضویت خود را لغو کنند.
 • سرور: ایمیلتان را طوری طراحی کنید که همه سرورهای ارائه دهنده سرویس ایمیل مثل Outlook، Gmail، Yahoo و… بتوانند آن را بخوانند (می دانید که در ایران هنوز هم خیلی ها از Yahoo استفاده می کنند.).
 • یکی از بهترین منابعی که در آن می توانید تعداد زیادی قالب رایگان برای ایمیل هایتان بیابید وب سایت Mailify می باشد.
 • برای این کار وارد بخش Free Email Templates از این وب سایت شوید.

حال شما امکان دارد برای این کار از سرویس های مختلفی استفاده کنید (میلرلایت ، میل چیمپ و…) که در هین استفاده امکان دارد به مواردی بر بخورید که در ادامه سعی داریم به این موارد بپردازیم تا در برخورد با مشکلات بتوانید به درستی تصمیم بگیرید.

نرخ باز شدن ایمیل ها( open rate ) :

نرخ باز شدن ایمیل، مقدار کاربرانی را (به صورت درصد) نشان می دهد که ایمیل ارسالی توسط شما را باز کرده اند. این مقدار اصولا در نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ به ارسال کننده ایمیل نمایش داده می شود.

نرخ کلیک ( click-through rate ) :

شرکت های مختلف این پارامتر را به گونه های مختلف اندازه گیری می کنند و پاسخ استانداردی برای تعریف این پارامتر وجود ندارد. آیا همه کلیک ها اندازه گیری می شوند یا یک کلیک به ازای هر ایمیل باز شده؟ این سنجش از این جهت که تمامی هدف شما در ایمیل مارکتینگ، ایجاد ترافیک برای Landing page هایتان است، مهم محسوب می گردد.

HTML Email یا Plain Text Email :

دو نوع ایمیل وجود دارد که شما می توانید ارسال کنید؛ ایمیل های HTML شامل رنگ و جدول و گرافیک و Plain Text که فقط به صورت متنی ساده هستند. شما اصولا باید هر دو فرمت را در هنگام ارسال آماده کنید چون همه کلاینت های دریافت ایمیل، ایمیل های HTML را دریافت نمی کنند.

Bounce Back :

تعداد ایمیل ها از لیست شما است که پیغام غیرقابل تحویل را به ارسال کننده ایمیل بر می گرداند. این زمانی اتفاق می افتد که آدرس ایمیل درست نبوده یا حذف شده باشد.

انصراف از اشتراک ( unsubscribe-opt-out ) :

یعنی توانایی مشترکین برای انصراف از اشتراک خود در لیست ایمیلی. دو نوع انصراف از اشتراک وجود دارد؛ انصراف کلی یا انصراف از یک لیست خاص

Opt-in یا double opt-in :

سه نوع لیست ایمیل وجود دارد،opt-in یعنی لیستهای که کاربران یکبار در آنها ثبت نام کرده و اجازه ارسال ایمیل را به شما داده اند، double opt-in یعنی کاربران علاوه بر ثبت نام در لیست ایمیلی شما ازطریق لینکی در ایمیل خود این ثبت نام را دوباره تایید کرده اند. نوع سوم لیست های هستند که به صورت دستی تولید می شوند.

شخصی سازی:

شخصی سازی یعنی اینکه شما از نام، نام خانوادگی و اطلاعات گیرندگان ایمیل در متن ایمیل به صورت یک به یک استفاده نمایید. برای این موضوع شما نیاز دارید که پایگاه داده ای شما اطلاعات افراد را به صورت کامل داشته باشد و نرم افزار ایمیل مارکتینگی که استفاده می کنید این امکان را در اختیار شما قرار دهد.

قابلیت تحویل ( Deliverability ) :

این مفهموم به معنی تعداد ایمیل هایی از ارسال های شما است که دقیقا در inbox گیرندگان قرار می گیرند. قرار گرفتن ایمیل ها در inbox بخش پیچیده ای از فرایندهای تولید نرم افزارهای ارسال ایمیل گروهی هستند.

نگهداری سالم لیست ایمیل ( List Cleaning ) :

نگهداری سالم لیست ایمیل شما بسیار مهم می باشد. وجود ایمیل های مشکل دار در لیست شما، احتمال اسپم شدن ایمیل های ارسالی را افزایش می دهد. بسیاری از نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ این فرایند را به صورت اتوماتیک انجام می دهند.

Soft Bounce :

این موضوع زمانی پیش می آید که یک مشکل نرم افزاری در سمت گیرنده وجود داشته باشد، مثلا میل باکس گیرنده پر شده باشد و یا یک خطای نرمافزاری در سمت گیرنده اتفاق بیافتد. ایمیل های که soft bounce می شوند، ممکن است در ارسال های بعدی بدون مشکل باشند.

Hard Bounce :

این مشکل زمانی پیش می آید که ایمیل گیرنده اشتباه بود و یا به کلی منقضی شده است. اصولا در نرم افزار های ایمیل مارکتینگ در صورتیکه این مشکل پیش بیاید، نرم افزار به صورت اتوماتیک گیرنده را از لیست شما خارج می کند(نگهداری سالم لیست).

امیدوارم این مطلب از کارشناس وب مورد توجه شما واقع شده باشد. در قسمت نظرات میتوانید با کارشناسان وب ما در ارتباط باشید و یل سوالات خود را در انجمن کارشناسی وب بیان نمایید.

نمایش بیشتر

عیسی نیکومنش

یه عاشق وب و دنیای وب ، بیش از 10 سال تو این ضمینه فعالیت دارم و الان هم بعنوان وبمستر چندین پروژه رو دارم که سعی میکنم تجربیات و جدیدترین آموزشهای حوزه سئو و کارشناسی وبسایت رو به اشتراک بذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن