راه اندازی کسب و کار آنلاینوبسایت

وبسایت Gtmetrix چه کاری انجام میدهد؟ (آموزش جی تی متریکس)

ابزار های زیادی برای بررسی سرعت و مسائل مربوط به ui یا همان بخش قالب و ظاهر سایت وجود دارد که بر اساس استانداردهای تعریف شده و از سرورهای مختلف دنیا وبسایت شما را آنالیز میکنند . بی شک بهترین ابزار برای تست سرعت سایت و آنالیز مشکلات سایت شما ابزاریه به نام جی تی متریکس (Gtmetrix) که به صورت رایگان و حتی بدون ثبت نام هم میتونید ازش استفاده کنید و با استفاده از آماری که بهتون میده مشکلات سایت رو رفع کنید تا تجربه کاربری خوب رو با سرعت بالای لود صفحات سایتتون داشته باشید که بی شک تاثیر خیلی خوبی بر سئو سایتتون خواهد داشت.در این مقاله از کارشناس وب همراه ما باشید تا به صورت موردی استفاده از این ابزار رو بررسی کنیم.

سایت Gtmetrix را باز کنید

آدرس Https://gtmetrix.com را به خاطر بسپارید. بعد از اینکه صفحه اصلی این وبسایت را باز کردید با صفحه ای مشابه صفحه پایین مواجه می شوید :

بعد از اینکه آدرس وبسایت مدنظر خودتان را در فیلد بزرگ وسط صفحه وارد کردید روی دکمه Analyze کلیک کنید و منتظر بمانید تا جی تی متریکس وبسایت شمارا آنالیز کرده و همه ی گزارش های مربوطه را در صفحه جدید به شما نمایش دهد. ممکن است ایت آنالیز دقایقی زمان ببرد، نگران نباشید کیفیت بالای این ابزار باعث شده تا از سراسر دنیا برای آنالیز وبسایت خود به Gtmetrix مراجعه کنند شما در صف قرار گرفتید…

بعد از گذشتن زمان کوتاه و باز شدن صفحه گزارشات سئو با صفحه ای مشابه صفحه پایین روبه رو می شوید، این صفحه همان بخشی است که قصد توضیح آن به شما را داریم :

در تصویر بالا تقریبا پایین صفحه چند بخش یا تب با عناوین PageSpeed و Yslow و Waterfall و … مشاهده می کنید گزارشات کلی وبسایت شما در این بخش قرار گرفته است. در این مقاله به توضیح 3 تب اول که مهم ترین بخش های گزارشات gtmetrix هستند خواهیم پرداخت.

تب PageSpeed در سایت Gtmetrix

همانطور که از نامش پیداست این تب برای بخش های مربوط به سرعت سایت گزارش هایی را ارائه می دهد. این گزارش ها می تواند شامل حجم فایل های CSS و JAVA شما ، استفاده کردن یا نکردن از سی اس اس های خطی درون محتوایی و غیره باشد. همه ی این موارد در سرعت بارگزاری وبسایت تاثیر مستقیم دارد.

در این مطلب مهم ترین و تاثیر گذار ترین فاکتور های بالابردن سئو و سرعت بارگزاری را که در تب PageSpeed در سایت Gtmetrix مشاهده میکنید تحلیل می کنیم، اما اول از همه توضیحی درباره ستون های مختلف این تب داشته باشیم :

ستون اول (Recommendation): این ستون مربوط به عنوان موضوعاتی که باید آنها را رعایت کنیم می شود این ستون پیشنهاد هایی که جی تی متریکس به ما ارائه می دهد را نمایش می دهد.

ستون دوم (Grade) : در این ستون نمره ای که وبسایت Gtmetirx به میزان درست انجام دادن پیشنهاد ها به ما داده است نمایش داده شده است، این نمره ها در نهایت روی نمره نهایی وبسایت تاثیر گذار می باشد. عدد ها از 0 تا 100 درصد هستند.

ستون سوم (Type) : Type یا همان نوع بیانگر نوع پیشنهاد وبسایت می باشد. این پیشنهاد ها می تواند از نوع سمت سرور (Server) باشد یا از نوع عکس (Image)، از نوع محتوا (Content)، از نوع سی اس اس (Css)، از نوع جاوا اسکریپت (Js). در اصل این ستون مشخص میکند نوع موضوع پیشنهادی بیشتر به چه بخشی مربوط می شود.

ستون چهارم (Priority) : به معنای اولویت می باشد و با سه مقدار Low Medium High دسته بندی می شود. Low به معنای ارزش سئوای کمتر و High به معنای بسیار مهم می باشد.

عمومی ترین و مهم ترین فاکتور های PageSpeed

Minify JavaScript : شما می توانید فایل های جاوا اسکریپت خود را فشرده کرده و کد های آن را نیز بهینه کنید در این صورت سرعت بارگزاری و لود این فایل ها بهتر شده و در نهایت باعث سریع تر لود شدن سایت می شود.

Minify Css : همانند جاوا اسکریپت فایل های Css نیز نیازمند فشرده سازی و کوچک تر شدن هستند، به همان روش قبل می توانید تاثیر مستقیم روی سرعت لود صفحه سایت بگذارید.

Minify HTML : فایل ها و کد های HTML  نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می بایدست به فشرده ترین حالت خود برسند. این پیشنهاد نیز اشاره مستقیم به این موضوع دارد.

Defer Parsing of JavaScript : این گزینه به شما می گوید از لود شدن بیش از حد برخی جاوا اسکریپت ها در زمان بارگزاری صفحه جلوگیری کنید. بعضی از فایل های جاوا اسکریپت سرعت بارگزاری صفحه را به تعویق می اندازند. از این موضوع غافل نشوید.

Inline Small Css : از نوشتن کد های Css در هر خط از کدنویسی HTML خود خودداری کنید. این کار باعث می شود بارها و بارها یک کد Css در صفحه خوانده شده و زمانی زیادی را برای بارگزاری بگیرد.

Optimize Images : همه ی ما قطعا می دانیم فایل های تصویری یا همان عکس ها می تواند حجم زیادی داشته باشد و برای کاربرانی که با سرعت کمتری قادر به باز کردن سایت هستند مشکل ساز شود. پس در نظر داشته باشید بهتر است تصاویر با حجم کمتر و مناسب تری روی وبسایت آپلود شوند.

Combine Images Using Css Sprite : تصاویری مانند لوگو های کوچک و شبکه های اجتماعی و از این قبیل می تواند با استفاده از شگرد Sprite کردن به صورت سبک تر و بهینه تر روی وبسایت قرار بگیرند. درباره Sprite کردن و Css Sprite توضیح بیشتری خواهیم داد.

Avoid Landing Page Redirect : سعی کنید صفحات اصلی یا صفحات لندینگ وبسایت خود را بدون ریدایرکت کنید. ریدایرکت کردن باعث کند تر شدن بارگزاری صفحه می شود و کاربر دیرتر به درخواست خود می رسد.

Specify a cache validator : حتما برای وبسایت خود سیستمی برای کش کردن اطلاعات تعبیه کنید. محتوای ثابت وبسایت اگر دارای کش باشند کاربر نیاز به بارگزاری چند باره ی این محتوا نخواهد داشت.

بخش های مختلف تب Yslow در وبسایت GTmetrix

این بخش نیز مانند تب قبلی (PageSpeed) عوامل مربوط به سئو و سرعت وبسایت را شامل می شود ولی به صورت تخصصی تر، اطلاعات مربوط به کد نویسی و سمت سرور را پوشش می دهد. تمامی موارد این بخش و بخش قبلی می تواند با رعایت شدن کمک شایانی به بهبود وضعیت سئو وبسایت شما بکند. پس به ادامه مقاله می پردازیم :

Avoid URL Redirect : سعی کنید از کد های ریدایرکت استفاده نکنید. هر ریدایرکتی که شما انجام می دهید از آدرسی به آدرس دیگر خودبه خود باعث تاخیر و دیرتر باز شدن وبسایت می شود.

Make Fewer HTTP Request : هر المنت در صفحه وبسایت در زمان بارگیری توسط کاربر یک درخواست یا Request محسوب می شود که این درخواست از کاربر به سرور ارسال شده و سرور نیز در پاسخ درخواست فایل یا محتوا را به کاربر نمایش می دهد. این درخواست ها زمانی برای پردازش و دانلود از کاربر می گیرد. هرچه این درخواست ها کمتر باشد. کاربر سریع تر به محتوای مد نظر خود دست می یابد. در نتیجه سعی کنید فایل های اضافه را حذف کرده و فایل های شبیه به هم را ادغام کنید.

Add Expire Header : هر عکس یا فایل سی اس اس و جاوا و غیره که در هر بار لود شدن صفحه توسط کاربر دانلود می شود می تواند حجم و زمان کاربر را برای هر بار لود کردن وبسایت بگیرد. Expire Header قطعه کدی است که به مرورگر کاربر و سرور می فهماند که تصاویر و فایل های مشخص شده تا زمانی که ما به آن نسبت می دهیم باقی بماند و با هر بار لود صفحه محتوای ثابت توسط کاربر مجددا دانلود نشود. این تگ از مهم ترین فاکتور های کش می باشد.

Compress Components With Gzip : یک نوع کامپرس کردن یا فشرده سازی وجود دارد به نام Gzip این قابلیت باعث کمتر شدن حجم کلی وبسایت و دسترسی سریع تر بازدید کننده به محتوای سایت می شود

Avoid HTTP 404 (Not Found) Error : لینک های خراب هم باعث نارضایتی کاربران بعد از مراجعه به صفحات سایت شما می شود و هم باعث کند تر شدن دسترسی بازدید کننده به صفحات می شود. لینک های خراب را ویرایش کرده و سعی کنید حتما صفحه 404 در وبسایت خود ایجاد کرده باشید.

Minify JavaScript And Css : همانند تب قبلی فشرده سازی فایل های سی اس اس و ادغام آنها در یک فایل واحد باعث کمتر شدن ریکوست و سبک تر شدن وبسایت می شود.

بخش آخر نمودار واترفال یا آبشاری المنت های یافت شده در صفحه ای است که شما آنالیز کرده اید.

هرگونه سوالی در مورد این ابزار داشتید میتونید از طریق همین صفحه در بخش نظرات با کارشناسان وب در ارتباط باشید.

امیدواریم مقاله آموزش جی تی متریکس جال توجهتون بوده باشه و بتونه کسب و کار آنلاین شما رو آنالیز و بهتر و بهتر کنه ، یادتون نره این مقاله هم مثل تمامی مقالات کارشناس وب با تغییرات جدید این ابزار آپدیت میشه پس منتظر آپدیتهای جدید باشید.

نمایش بیشتر

عیسی نیکومنش

یه عاشق وب و دنیای وب ، بیش از 10 سال تو این ضمینه فعالیت دارم و الان هم بعنوان وبمستر چندین پروژه رو دارم که سعی میکنم تجربیات و جدیدترین آموزشهای حوزه سئو و کارشناسی وبسایت رو به اشتراک بذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن