وردپرس

تبدیل وردپرس به یک شبکه‌ی اجتماعی ؟

آیا می‌دانستید که می‌توانید وردپرس خود را به شبکه‌ای اجتماعی تبدیل کنید؟ یک شبکه‌ی اجتماعی وردپرس به کاربران این امکان را می‌دهد که وارد سایت شده، با کاربران دیگر ارتباط برقرار کرده و برای هم پیغام بگذارند و … در این مطلب، نحوه‌ی تبدیل صفحه‌ی وردپرس به شبکه‌ای اجتماعی را آموزش خواهیم داد.

شبکه‌ی اجتماعی قدرتمند خود را در وردپرس بسازید:

آسان‌ترین برنامه‌ای که با کمک آن می‌توانید شبکه‌ی اجتماعی خودتان را بسازید وردپرس است. این سیستم برای این‌کار از افزونه‌ی بادی‌پرس استفاده می‌کند. این افزونه بسیار منعطف بوده و به زیبایی با تمام انواع وب‌سایت‌های وردپرس هماهنگ می‌شود.

برای استفاده از بادی‌پرس به یک وب‌سایت خود میزبان وردپرس احتیاج دارید. اگر هنوز صفحه‌ی خود را تهیه نکرده‌اید، دستورالعمل ما برای ساخت وب‌سایت را مطالعه کرده و با زیر و بم این‌کار آشنا شوید.

بادی‌پرس چیست؟

بادی‌پرس برنامه‌ای است که توسط تشکیلات سازنده‌ی وردپرس دات ارگ نوشته شده است. شما می‌توانید به‌عنوان یک افزونه‌ی رایگان وردپرس آن را برای وب‌سایت خود نصب کنید. این برنامه، سایت وردپرس شما را به شبکه‌ای اجتماعی تبدیل کرده و به شما این امکان را می‌دهد که اجتماع آنلاین خود را داشته باشید. در اینجا به برخی از خصوصیات وب‌سایت‌های ارتقا یافته توسط بادی‌پرس اشاره می‌کنیم:

·        کاربران می‌توانند برای ورود به سایت شما ثبت نام کنند.

·        کاربران می‌توانند در سایت شما پروفایلی مخصوص به خود داشته باشند.

·        نمایش لیست فعالیت‌های اخیر به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌روزرسانی‌های سایت‌واید را دنبال کنند.

·         قادر خواهید بود انجمن‌های فرعی و کلوب‌های دیگری نیز داشته باشید.

·        کاربران می‌توانند یکدیگر را به لیست دوستان خود اضافه کنند.

·        کاربران می‌توانند پیغام خصوصی به یکدیگر بفرستند.

·        عملکرد بادی‌پرس می‌تواند توسط افزونه‌های شخص ثالث، گسترش یابد.

·        می‌تواند روی سایت وردپرسی که دارید اجرا شود.

راه‌اندازی شبکه‌ی اجتماعی وردپرس توسط بادی‌پرس:

اولین قدم مورد نیاز شما نصب و فعال‌سازی افزونه‌ی بادی‌پرس است. برای جزئیات بیشتر، راهنمای گام به گام نحوه‌ی نصب افزونه‌های وردپرس ما را مطالعه نمائید. جدا از فعال‌سازی، لازم است برای نظم دادن به نصب افزونه، به صفحه‌ی Setting وسپس BodyPress مراجعه کنید.

صفحه‌ی نصب به دو قسمت مجزا تقسیم شده است. ابتدا با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که اجزاء فعال بادی‌پرس در سایت را به شما نشان می‌دهد.

معمولاً اجزاء از پیش تعیین شده برای بیشتر وب‌سایت‌ها جوابگو هستند. با این وجود، می‌توانید در صورت تمایل با تیک زدن و یا برداشتن تیک آن‌ها، فعال و غیرفعال بودنشان را تعیین کنید.

فراموش نکنید که برای ضبط تغییرات اعمال شده روی دکمه‌ی ذخیره کلیک کنید.

سپس، باید روی گزینه‌ی pages کلیک کنید. از این قسمت می‌توانید صفحاتی که لازم است بادی‌پرس متفاوتی داشته باشند را انتخاب نمائید.

افزونه به‌صورت از پیش تعیین شده و خودکار، صفحات را برای شما می‌سازد. می‌توانید در صورت نیاز آن‌ها را تغییر داده و از صفحه‌ی دیگری استفاده کنید.

اگر گزینه‌های register و activate برای شما نمایش داده نمی‌شود، لازم است روی سایت وردپرس خود، user registration را فعال نمائید.

اکنون به قسمت options وارد شوید.

در این قسمت تنظیمات زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در بادی‌پرس فعال و یا غیر فعال کنید. تنظیمات از پیش تعیین شده پاسخگوی بیشتر وب‌سایت‌ها هستند، ولی می‌توانید آن‌ها را دوباره بررسی کرده و درصورت لزوم تغییر دهید.

نمایش صفحات بادی‌پرس روی وب‌سایت:

پس از نصب بادی‌پرس و باز کردن وب‌سایت خود، تغییرات اعمال شده را مشاهده نخواهید کرد. برای حل این مشکل، باید صفحات بادی‌پرس خود را به منوی هدایت (navigation) وردپرس اضافه کنید.

به صفحه‌ی Appearance و سپس Menus وارد شوید. صفحات بادی‌پرس را از ستون سمت چپ انتخاب کرده و روی گزینه‌ی اضافه به منو (Add to menu) کلیک کنید.

فراموش نکنید برای ذخیره کردن تغییرات اعمال شده حتماً روی گزینه‌ی save کلیلک کنید.

اکنون می‌توانید وب‌سایت خود را باز کرده و آدرس‌های جدید را مشاهده کنید.

کلیک کردن روی هر لینک (آدرس)، یک صفحه‌ی بادی‌پرس را برای شما باز می‌کند. برای مثال، لینک فعالیت به شما نشان خواهد داد که چه فعالیت‌هایی در شبکه‌ی اجتماعی بادی‌پرس شما در حال انجام شدن است. علاوه بر این، می‌توانید موقعیت و استاتوس خود را از این صفحه بروزرسانی کنید.

بادی‌پرس روی تمام تم‌های قابل قبول و استاندارد وردپرس کار می‌کند. خودش هم قالب‌های آماده‌ای دارد تا درصورتی که تم شما قالب مخصوص بادی‌پرس ندارد، از آن‌ها استفاده کنید. اگر تم شما با بادی‌پرس سازگار نیست، سری به لیست بهترین تم‌های بادی‌پرس ما بزنید.

مدیریت شبکه‌ی اجتماعی در بادی‌پرس:

مشارکت تمام وقت ادمین‌های سایت در ساخت یک اجتماع آنلاین بسیار ضروری است.

لازم است اسپم‌ها را از بین برده و به محتویات مطالب کاربران نظارت داشته باشید. اگر از فیلتر مخصوص اسپم Akismet استفاده می‌کنید، بادی‌پرس هم از همین فیلتر برای گیرانداختن اسپم‌ها استفاده می‌کند. با این وجود ممکن است همچنان برخی اسپم‌ها از دید آن دور مانده و مشکل‌سازشوند. به همین دلیل، درون خود بادی‌پرس ابزارارهایی برای مقابله با این مشکل تعبیه شده است.

در قسمت ادمین وردپرس خود وارد صفحه‌ی Activity شوید. در این قسمت می‌توانید فعالیت‌های اخیر روی وب‌سایت خود و گزارشات متفاوتی را در این زمینه مشاهده نمائید.

می‌توانید گزینه‌های فعالیت را به ترتیب گزارشات، پاک کردن و یا علامت‌گذاری آن‌ها به‌عنوان اسپم بچینید. همینطور می‌توانید وارد صفحه‌ی User شده و حساب کاربران را مدیریت کنید. قادر هستید کاربران را حذف کنید، پروفایل‌هایشان را ویرایش کرده و یا حساب‌های مشکوک را به‌عنوان اسپم علامت‌گذاری کنید.

می‌توانید از طریق صفحه‌ی مدیریت ورود کاربران (manage signup)، کاربران جدید را سازمان‌دهی نمائید. با این‌کار قادر خواهید بود کاربران جدید را مستقیماً فعال کرده، برای آن‌ها یک ایمیل فعال‌سازی فرستاده و یا حساب‌های اسپم را حذف نمائید.

ساخت و مدیریت گروه‌ها در بادی‌پرس:

در بادی‌پرس شما و کاربرانتان اجازه‌ی ساخت گروه را خواهید داشت. می‌توان در این گروه‌ها به‌عنوان جوامعی کوچکتر فعالیت داشت. هر گروه اعضا و فعالیت‌های مربوط به خود را دارد. کاربران می‌توانند عضو این گروه‌ها شده، دیگران را به آن‌ها دعوت کرده، پیغام گذاشته و فعالیت داشته باشند. برای ساخت یک گروه جدید، به صفحه‌ی Groups رفته و به دربالای صفحه روی دکمه‌ی add new کلیک کنید.

با این‌کار به صفحه‌ی اضافه کردن گروه جدید وارد می‌شوید. ابتدا باید برای گروه خود نامی انتخاب کرده و توضیحاتی دهید. سپس، روی create group and continue کلیک کنید.

در صفحه‌ی بعدی، می‌توانید قوانین گروه را تنظیم کنید و مشخص کنید که چه کسانی می‌توانند افراد دیگر را به گروه دعوت کنند. بادی‌پرس به شما این امکان را می‌دهد که گروه‌هایی عمومی، محرمانه و مخفی بسازید.

تمام کاربران می‌توانند عضو گروه‌های عمومی شوند.

نام گروه‌های محرمانه برای تمام کاربران نمایش داده می‌شود ولی لازم است که کاربران برای ورود به این گروه‌ها درخواست دهند. بعد از پذیرفته شدن می‌توانند مطالب آن را مشاهده نمایند.

گروه‌های مخفی هم تنها توسط اعضای گروه قابل مشاهده هستند. نام این گروه‌ها در لیست گروه‌ها نمایش داده نمی‌شود و با جستجو هم نمی‌توان آن‌ها را پیدا کرد. بعد از اینکه قوانین را تنظیم کردید، برای ادامه روی دکمه‌ی next کلیک کنید. اکنون می‌توانید عکسی برای پروفایل گروه درنظر بگیرید.

سپس، برای پس‌زمینه‌ی گروه هم عکسی اضافه کرده و روی دکمه‌ی next کلیلک کنید.

در آخر، می‌توانید کاربران دیگر را برای عضویت در این گروه دعوت نمائید. فقط می‌توانید کاربرانی را که در لیست دوستان خود دارید دعوت کنید. اگر هنوز هیچ دوستی در لیست خود ندارید، باید صبر کنید تا کاربران، خود گروه شما را کشف کرده و عضو آن شوند.

روی دکمه‌ی پایان (finish) کلیک کرده تا بادی‌پرس گروه شما را راه‌اندازی نماید.

کاربران می‌توانند در صفحه‌ی گروه‌های وب‌سایت که شامل فهرستی از گروه‌ها است، آن‌ها را مشاهده کنند.

کاربران می‌توانند روی نام گروه کلیک کرده و عضو شوند، به روزرسانی کنند و فعالیت گروه را دنبال نمایند.

مدیریت گزارشات ایمیل:

بادی‌پرس تنها از طریق ایمیل می‌تواند فعالیت‌های جدید در سلسله ی‌ اجتماعی را به کاربران گزارش دهد. برای انگیزه دادن به کاربران و فعالیت بیشتر آن‌ها، بهتر است این پیغام‌ها را طبق مشخصات دلخواه خود تهیه کنید.

بادی‌پرس به شما این امکان را می‌دهد که گزارشات ایمیل‌های فرستاده شده توسط شبکه‌ی اجتماعی وردپرس خود را اصلاح کنید تا این پیغام‌ها با جلوه و نام سایت شما هماهنگ باشند. می‌توانید برای دیدن فهرست گزارشات از پیش معین شده وارد صفحه‌ی ایمیل‌ها شوید. می‌توانید در این قسمت عناوین ایمیل‌ها و موقعیتی که یک ایمیل برای کاربری فرستاده می‌شود را مشاهده کنید.

می‌توانید در بالای صفحه روی گزینه‌ی Add New کلیک کرده و گزارش جدیدی بسازید. همچنین با کلیک روی گزینه‌ی Edit در پایین ایمیل هم قادر خواهید بود که ایمیل مورد نظر را تغییر دهید.

در آخر، می‌توانید با ورود به بخش email customizer رنگ، عنوان، سرآیند و پاورقی ایمیل را تغییر دهید.

رفع مشکلات بادی‌پرس:

خیلی از مشکلاتی که در بادی‌پرس با آن‌ها مواجه می‌شوید، مشابه با مشکلات وردپرس هستند. حتماً لیست مشکلات متداول وردپرس ما را مطالعه کنید تا مشکل مربوطه و راه حل آن را بیابید.

اگر کاربران سایت شما قادر به دریافت ایمیل گزارشات نیستند، دستورالعمل ما درمورد نحوه‌ی برطرف کردن مشکل فرستادن ایمیل در وردپرس را مطالعه فرمائید.

برای حل دیگر مشکلات، به راهنمای حل مشکلات وردپرس سری زده و دلیل این مشکلات و نحوه‌ی رفع آن‌ها را یاد بگیرید.

اطلاعات زیادی را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم این مطلب به شما برای تبدیل کردن سایت وردپرس خود به یک شبکه‌ی اجتماعی توسط بادس‌پرس کمک کرده باشد. پیشنهاد می‌کنیم به راهنمای گام به گام و ما درمورد امنیت وردپرس که مخصوص مبتدی‌ها نوشته شده هم سری بزنید.

اگر از این مطلب راضی بودید لطفاً برای دیدن ویدئوهای آموزشی وردپرس عضو کانال یوتیوب ما شوید. همین طور می‌توانید ما را در توئیتر و فیسبوک هم دنبال کنید.

نمایش بیشتر

عیسی نیکومنش

یه عاشق وب و دنیای وب ، بیش از 10 سال تو این ضمینه فعالیت دارم و الان هم بعنوان وبمستر چندین پروژه رو دارم که سعی میکنم تجربیات و جدیدترین آموزشهای حوزه سئو و کارشناسی وبسایت رو به اشتراک بذارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن