وردپرس

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس برای مبتدی‌ها

قصد دارید در وردپرس گوگل آنالیتیکس نصب کنید؟ دانستن این‌که مخاطبین چطور با وب‌سایت شما ارتباط برقرار می‌کنند برای موفقیت شما ضروری است. بهترین راه برای شناخت مخاطبین، آمار ترافیک سایت شماست و گوگل آنالیتیکس این کار را به‌صورت رایگان برای شما انجام می‌دهد. در این مطلب، درمورد این که چرا داشتن گوگل آنالیتیکس با اهمیت است صحبت می‌کنیم و نحوه‌ی نصب آن روی وبلاگ وردپرس را آموزش می‌دهیم. (قدم به قدم).

چرا داشتن گوگل آنالیتیکس برای وبلاگ‌نویسان ضروری است؟

هدف اولیه پس از راه‌اندازی یک وبلاگ این است که افراد زیادی از وبلاگ شما دیدن کرده و آن را دنبال کنند. گوگل آنالیتیکس به شما در گرفتن تصمیمات داده‌محور کمک کرده و این کار را با نشان دادن آمار مهم انجام می‌دهد.

قادر هستید این موارد را مشاهده کنید:

چه کسی از وب‌سایت شما دیدن می‌کند؟

این قسمت از تحلیل، موقعیت جغرافیایی مخاطبین شما و مرورگر وبی که برای دیدن سایت شما استفاده کرده‌اند و اطلاعات مهم دیگری نظیر وضوح صفحه، پشتیبانی جاوا اسکریپت، پشتیبانی فلش، زبان و غیره را آشکار می‌سازد.

این‌ها اطلاعات بسیار پرکاربردی هستند که از راه‌های بسیار زیادی می‌توانند به شما کمک کنند. در هنگام طراحی سایت می‌توانید از اطلاعات کاربر استفاده کرده و از سازگاری سایت خود با سلیقه‌ی مخاطبین اطمینان حاصل کنید.

اگر بیشتر مخاطبین شما از فلش پلیر استفاده نمی‌کنند، نباید روی سایت خود از عناصر فلش استفاده کنید. اگر وضوح صفحه‌ی بیشتر مخاطبین شما 1280 است، مطمئن شوید که طراحی شما با این وضوح هماهنگ و یا حتی پایین‌تر از این حد باشد.

کاربران در سایت شما چه فعالیت‌هایی دارند؟

ردیابی مسیری که کاربران در وب‌سایت شما طی می‌کنند امکان‌پذیر است. حتی می‌توانید مدت زمان ‌بازدید کاربران از وب‌سایت و نرخ ریزش کاربران (درصد کاربرانی که بعد از اولین بازدید از وب‌سایت شما از آن خارج شده‌اند) را نیز پیگیری نمائید.

با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید نرخ ریزش را کاهش داده و تعداد بازدید صفحه‌ی خود را بالا برید.

چه زمانی از صفحه‌ی شما بازدید می‌شود؟

با نگاهی به داغ‌ترین ساعات بازدید از سایت می‌توانید زمان مناسبی را برای نشر مطالب خود انتخاب نمائید. اگر با این ساعات هماهنگ نبودید، می‌توانید برای مطالب خود برنامه‌ی زمان‌بندی شده‌ای درنظر بگیرید تا با ساعاتی که تعداد بازدید سایت بالاست هماهنگ شوند.

کاربران از چه طریقی با وب‌سایت شما آشنا می‌شوند؟

بخش تحلیل مشخص می‌کند که کاربر چگونه از سایت شما سر درآورده است. (برای مثال: از طریق موتورهای جستجو، لینک‌های مستقیم و یا لینک‌های ارجاع در سایت‌های دیگر). همین طور درصد بازدید از سایت شما از طریق هرکدام از این روش‌ها را نیز نماش می‌دهد .گوگل آنالیتیکس کاهش بازدید از هر طریق را نیز مشخص می‌کند. مثلا درمورد بازدید از طریق موتورهای جستجو، به شما نشان می‌دهد که کدام موتور جستجو بیشترین بازدید را برای شما به ارمغان آورده است؛ گوگل، یاهو و یا بینگ و غیره.

کاهش بازدید از طریق لینک‌های ارجاعی نیز مشخص می‌کند که لازم است بیشتر با چه سایت‌هایی کار کنید. اگر بیشترین بازدید را از طریق تبلیغ در فیسبوک دارید، باید محتوای اختصاری فیسبوک داشته باشید تا مخاطبین توئیتر شما احساس خاص بودن کنند. اگر بیشترین بازدید را از طریق لینک‌های ارجاعی در سایتی دیگر دارید، بهتر است شراکتی با آن سایت به راه اندازید ( برای پست گذاشتن در سایت آن‌ها به عنوان میهمان و از این قبیل).

ارتباط مردم با مطالب شما چگونه است؟

گوگل آنالیتیکس نحوه‌ی ارتباط کاربران با مطالب سایت شما را از طریق نشان دادن درصد کاربرانی که روی مطالب کلیلک کرده‌اند، مشخص می‌کند؛ چند درصد از کاربران روی چه مطالبی کلیک کرده‌اند و کارهایی بیشتر از این.

با ساخت آزمایش مطالب در گوگل آنالیتیکس می‌توانید برای راه‌اندازی آزمون‌های آ / ب اقدام کنید تا متوجه شوید کدام برای رساندن شما به هدفتان بهتر است.

با مشاهده‌ی میزان تعامل کاربران می‌توانید مطالب خود را با توجه به سلیقه‌ی کاربرانتان تهیه نمائید. با دیدن جواب‌های سوالات هم می‌توانید تمرکز بیشتری را روی استراتژی‌های موردنیاز سایت خود گذاشته و از هدر رفتن وقت خود برای استراتژی‌های بی‌فایده جلوگیری کنید.

به زبان ساده، حدس زدن را کنار بگذارید و روی آمار مهم تمرکز کنید. به این طریق می‌توانید تصمیماتی داده محور بگیرید.

چطور وارد گوگل آنالیتیکس شویم:

قدم 1: ابتدا باید یک حساب گوگل آنالیتیکس بسازید. برای این کار، صفحه‌ی sign up گوگل آنالیتیکس را باز کنید. صفحه‌ای مانند عکس زیر باز می‌شود. اگر در گوگل و یا جی‌میل حساب دارید، می‌توانید از آن برای ورود استفاده کنید. اگر حساب جی‌میل ندارید، لازم است برای خود یک حساب باز کنید.

قدم 2: بعد از اینکه نام حساب جی‌میل خود را وارد کرده و روی next کلیک کردید، صفحه‌ای مانند عکس زیر را مشاهده خواهید کرد. در این قسمت می‌توانید از طریق حساب جیمیل خود برای گوگل آنالیتیکس هم یک حساب باز کنید.

در صفحه‌ی بعد باید بین وب‌سایت و اپلیکیشن موبایل، وب‌سایت را انتخاب کنید. سپس نام حساب ( نام پروفایل گوگل آنالیتیکس در این وب‌سایت)، نام وب‌سایت، آدرس URL وب‌سایت، کشور، و منطقه‌ی زمانی را وارد کنید.

پس از وارد کردن این اطلاعات، روی دکمه‌ی Get Tracking ID کلیک کنید؛ قوانین و مقررات گوگل آنالیتیکس برای شما نمایش داده خواهد شد، با کلیلک روی  I Agree موافقت خود با این قوانین را اعلام کنید.

قدم 4: اکنون، کد رهگیری گوگل آنالیتیکس خود را دریافت می‌کنید. این کد را کپی کنید، زیرا با توجه به روشی که در پیش می‌گیرید لازم است آن را در سایت وردپرس خود وارد کنید.

بهتر است که صفحه‌ی تحلیل را باز نگه دارید زیرا پس از نصب کد در وب‌سایت وردپرس خود، باید دوباره به آن برگردید. اکنون که یک حساب گوگل آنالیتیکس باز کرده‌اید، وقت آن رسیده که نگاهی به نحوه‌ی نصب این تحلیل روی وردپرس بی‌اندازیم.

نحوه‌ی نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس:

روش‌های زیادی برای نصب گوگل آنالیتیکس روی وردپرس وجود دارد. در اینجا سه روش به شما آموزش می‌دهیم که روش اول آسان‌ترین، و روش آخر مشکل‌ترین هستند. می‌توانید روش دلخواه خود را انتخاب نمائید.

گوگل آنالیتیکس برای وردپرس به‌وسیله‌ی مانستر این سایتز:

مانستر این سایتز معروف‌ترین افزایه‌ی گوگل آنالیتیکس برای وردپرس است. بیشتر از 1 میلیون وب‌سایت، نظیر بلومبرگ، پلی استیشن، زیلو و وب‌سایت‌های دیگر از این افزایه استفاده می‌کنند. این آسان‌ترین و بهترین راه برای اضافه کردن گوگل آنالیتیکس روی وردپرس است (برای تمامی کاربران چه مبتدی و چه حرفه‌ای).

مانستر این سایتز هم نسخه‌ای رایگان و هم نسخه‌ی پرو دارد. در این خودآموز، از نسخه‌ی رایگان مانستر این سایتز استفاده می‌کنیم.

اگر می‌خواهید از امکانات بیشتری مثل پیگیری تجارت الکترونیک، پیگیری تبلیغات، پیگیری نویسندگان، و غیره برخوردار باشید، می‌توانید از نسخه‌ی پروی مانستر این سایتز استفاده کنید. روش نصب این دو یکسان است.

شروع می‌کنیم.

ابتدا باید افزانه‌ی مانستر این سایتز را نصب و راه‌اندازی نمائید. برای جزئیات بیشتر، راهنمای گام به گام نصب افزایه‌ها در وردپرس را مطالعه فرمائید.  به‌محض فعال‌سازی، افزایه منوی جدیدی با عنوان این‌سایتز را به منوی ادمین وردپرس اضافه خواهد کرد. باید به گزینه‌ی Insights و سپس Settings وارد شده و تنظیمات افزایه را مشخص کنید.

در این صفحه، روی  Authenticate with your Google account کلیک کرده تا گوگل آنالیتیکس بتواند با وردپرس ارتباط برقرار نماید.

با انجام این کار، صفحه‌ی کوچکی ظاهر شده و از این طریق اعتبار حساب گوگل شما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای ادامه روی Next کلیک کنید.

اکنون روی گزینه‌ی Click to get Google code  کلیلک کنید.

با این کار صفحه‌ی کوچک دیگری باز شده که حاوی این پیغام است: «مانستر این‌سایتز مایل است به اطلاعات گوگل آنالیتیکس شما دسترسی داشته باشد». برای ادامه روی Allow کلیلک کنید.

صفحه‌ی کوچک اعتبارسنج اکنون کدی را برای شما به نمایش می‌گذارد. این کد را کپی کنید.

سپس، این کد را در صفحه‌ی کوچک مانستر این‌سایتز وارد نموده و برای ادامه روی Next کلیک کنید.

قدم نهایی انتخاب پروفایلی است که قصد اجرای این افزایه روی آن را دارید. در اینجا باید وب‌سایت خود را انتخاب نموده و برای ادامه روی Next کلیک کنید.

تمام شد. شما با موفقیت گوگل آنالیتیکس را روی سایت وردپرس خود نصب و راه‌اندازی کرده‌اید.

به خاطر داشته باشد کمی طول می‌کشد تا گوگل آنالیتیکس آمارها را نمایش دهد.

بهترین امکان مانستر این‌سایتز این است که به شما این امکان را می‌دهد که گزارشات گوگل آنالیتیکس را در داشبورد وردپرس خود مشاهده کنید. وارد Insights و سپس Report شده تا اطلاعات تحلیلی را در آنجا مشاهده کنید.

همچنین در صورت نیاز، برای تغییر تنظیمات ردیابی می‌توانید به جدول ردیابی مراجعه نمائید.

نکته: مانستر این‌سایتز سابقا با عنوان گوگل آنالیتیکس وردپرسِ «یوست» شناخته می‌شد. موسس WPBeginner ، سید بلخی، سال 2016 امتیاز این افزایه را خرید و نام آن را به مانستراین‌سایتز تغییر داد. و اکنون قسمتی از خانواده‌ی افزایه‌های ممتاز وردپرس به شمار می‌آید.

افزونه‌ی اضافه کردن سرمقاله و پاورقی:

این روش به خوبی مانستر این‌سایتز نیست زیرا قادر نخواهید بود ردیابی‌های پیشرفته داشته باشید و اطلاعات گوگل آنالیتیکس هم روی داشبورد وردپرس نمایش داده نمی‌شوند.

ابتدا، باید افزانه‌ی اضافه کردن سرمقاله و پاورقی را نصب و راه‌اندازی نمائید. برای جزئیات بیشتر، راهنمای گام به گام نصب افزایه در وردپرس را مطالعه فرمائید.

به‌محض راه‌اندازی، وارد قسمت Setting و سپس Insert Headers and Footers شوید. در اینجا لازم است کد گوگل آنالیتیکس را که در قدم 4 کپی کرده بودید، در قسمت Headers وارد کنید.

فراموش نکنید برای ذخیره‌ی تنظیمات جدید باید روی دکمه‌ی save کلیک کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس در تم وردپرس:

این روش تنها برای کاربران حرفه‌ای که با کد نویسی آشنا هستند مناسب بوده و تا حدودی غیرقابل اطمینان است، زیرا با تغییر و به‌روزرسانی تم، کد شما پاک می‌شود. اصلا استفاده از این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم.

اگر دفعه‌ی اولی است که می‌خواهید روی فایل‌های ورد پرس خود کدی اضافه کنید، بهتر است به راهنمای ما درمورد نحوه‌ی کپی کردن کدها در وردپرس سری بزنید.

اضافه کردن کد در فایل header.php

به راحتی فایل  header.php تم وردپرس خود را ویرایش کرده و کدی که در قدم 4 کپی کرده بودید را درست بعد از نوشته‌ی

پیست کنید. فراموش نکنید که تغییرات را ذخیره و فایل را دوباره روی سرور قرار دهید (آپلود کنید).

اضافه کردن از طریق فایل Function

همچنین می‌توانید کد ردیابی گوگل آنالیتیکس را در فایل فانکشن وردپرس اضافه کنید. اینکار به صورت خودکار کد مورد نظر را به تمام صفحات سایت وردپرس شما اضافه خواهد کرد.

لازم است این کد را به فایل functions.php تم خود اضافه کنید.               <br /> <?php add_action(‘wp_head’, ‘wpb_add_googleanalytics’); function wpb_add_googleanalytics() { ?></p> <p>//کد گوگل آنالیتیکس که در قدم 4 کپی کرده بودید را در این قسمت پیست کنید</p> <p><?php } ?>

1 2 3 4 5 6 7 add_action(‘wp_head’, ‘wpb_add_googleanalytics’); function wpb_add_googleanalytics() { ?>   //کد گوگل آنالیتیکس که در قدم 4 کپی کرده بودید را در این قسمت پیست کنید   } ?>

مشاهده‌ی گزارشات در وب‌سایت گوگل آنالیتیکس:

گوگل آنالیتیکس این امکان را دارد که اطلاعات مفید جمع‌آوری شده از آمارها را نمایش دهد. می‌توانید با سر زدن به داشبورد گوگل آنالیتیکس خود و کلیلک روی جدول گزارشات، این اطلاعات را مشاهده کنید.

در ستون سمت چپ، گزارشات تحلیل را خواهید دید. هر قسمت به جدول‌های مختلفی تقسیم شده که کلیک کردن روی هر جدول، آن را به صورت بزرگ‌تر و با گزینه‌های بیشتری نمایش خواهد داد.

  • در جدول مخاطبین، شامل گزارشاتی است که به شما در درک کاربران کمک می‌کند.
  • از طریق گزارشات اکتساب، کشف می‌کنید که کاربران اهل کجا هستند.
  • گزارشات رفتار، خلاصه‌ی کارهایی که کاربران پس از عضویت در سایت شما انجام می‌دهند را نشان می‌دهد.
  • گزارشات محاسبه، نحوه‌ی عملکرد شما در رسیدن به اهدافتان را نشان می‌دهد.

امیدواریم با این مطلب به شما در فراگیری نحوه‌ی نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس کمک کرده باشیم. پیشنهاد می‌کنیم به راهنمای SEO وردپرس مخصوص مبتدی‌ها هم سری بزنید.

نمایش بیشتر

عیسی نیکومنش

یه عاشق وب و دنیای وب ، بیش از 10 سال تو این ضمینه فعالیت دارم و الان هم بعنوان وبمستر چندین پروژه رو دارم که سعی میکنم تجربیات و جدیدترین آموزشهای حوزه سئو و کارشناسی وبسایت رو به اشتراک بذارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن